Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Remont i adaptacja dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1 [Program Rewitalizacji]

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

EFRR

Przystąpiliśmy do przebudowy dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1 w ramach projektu "Rewitalizacja Oruni".


Budynek ten nadal funkcjonuje w świadomości mieszkańców jako ważne i centralne miejsce dzielnicy. Celem rewitalizacji i przebudowy budynku oprócz zabezpieczenia obiektu jest stworzenie miejsca dla prowadzenia działań społecznych i kulturowych.

W dawnym Ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech – Lipce. Mieszkańców Oruni ucieszy fakt, że w tym miejscu powstanie mediateka. Przy ul. Gościnnej 1 będzie można wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. W mediatece zostanie również wydzielona strefa gier konsolowych i planszowych.

Wnętrze budynku zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano też prace konserwatorskie przy elewacjach gotyckiego budynku Ratusza. Inwestycja uwzględni częściową przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu.

Dawny Oruński Ratusz to budynek zbudowany w stylu gotyckim, pochodzący z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany.

Zamówienie dofinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Aktualizacja, 17.07.2020 r.

Wykonawca kontynuuje prace rozbiórkowe w budynku. Zrywane są stare tynki i posadzki w kolejnych pomieszczeniach.

gos4

Aktualizacja, 17.06.2020 r.

Wykonawca prac ogrodził teren wokół budynku. Prace koncentrują się wewntątrz ratusza. Wyburzono część ścian działowych. Ustawiono lewary podtrzymujące stropy. Zrywane są posadzki i tynki.

XZOI6917

 

Aktualizacja, 25.05.2020 r.

Wykonawcą prac związanych z przebudową Ratusza jest firma ECOZET Sp.z.o.o, która zrealizuje zadanie za ok. 5,9 mln złotych. Inwestycja zakończy się we wrześniu 2021 r.

Aktualizacja, 3.03.2020 r.

3 marca poznaliśmy oferty w przetargu na realizację zadania. Wpłynęło 6 ofert, z których najniższa opiewa na 5.843.797,97 zł. Miasto na realizację zadania zabezpieczyło 4,5 mln złotych. Oferty są obecnie analizowane pod względem formalno-prawnym.

Aktualizacja, 14.01.2020 r.

13 stycznia ogłoszono przetarg na przebudowę budynku dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1. Prace mają potrwać do września 2021 r.

Aktualizacja, 5.10.2018 r.

4 października podpisano umowę na opracowanie dokumentacji na remont i adaptację dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1. Przetarg wygrała firma Kremer Graf. Prace nad dokumentacją mają zakończyć się w lipcu 2019 roku.