Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Wizyta na budowie Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

Roboczą wizytę na budowie Centrum Edukacyjnego przy ul. Jabłoniowej złożyła dziś pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na spacer ukazujący postęp prac na budowie zaproszeni byli również dziennikarze. 

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa to szkoła, która składać się będzie z trzech budynków. Będzie w stanie pomieścić ponad 700 uczennic i uczniów. Co ważne, centrum będzie bardzo dobrze skomunikowane, gdyż niemal pod samą szkołę będzie podjeżdżał tramwaj z Nowej Bulońskiej, w przyszłości również z kierunku ul. Havla. A w przyszłym roku powstanie tutaj połączenie pieszo-rowerowe z osiedlem znajdującym się przy ul. Porębskiego.

Realizowana obecnie inwestycja na ul. Jabłoniowej jest szkołą wyjątkową, zbudowaną w przyjaznej, ekologicznej technologii. Gdańsk jest prekursorem budownictwa ekologicznego w obiektach użyteczności publicznej. Wiele  samorządów uczy się od nas i zbiera doświadczenia na tym polu. Zbudowaliśmy już w Gdańsku  kilka  przedszkoli i żłobków w tak zwanej technologii drewnianej, w której stropy i ściany wykonane są z drewna. Takie budynki są ekologiczne i bardziej oszczędne, co bardzo nas cieszy – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

Szkoła (poza salą gimnastyczną) ma drewniane stropy i ściany. Częściowo budowana jest metodą modułową, z gotowych prefabrykowanych elementów. Jest to pierwsza taka szkoła w Gdańsku i ósma placówka oświatowa (poprzednie to placówki przedszkolne i żłobki przy ul. Dąbka, Damroki, Wilanowskiej, Olsztyńskiej, przedszkole przy Jabłoniowej oraz żłobek i przedszkole przy ul. Kolorowej).

Prace idą zgodnie z harmonogramem. Budowa powinna zakończyć się w lipcu, by w sierpniu można odebrać budynek oraz wyposażyć go w sprzęty szkolne. Na chwile obecną nie ma zagrożenia terminu – mówi dyrektor DRMG Włodzimierz Bartosiewicz.

 800px 142070 wizyta na budowie szkoly jabloniowa

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Obecnie w budynkach trwają prace wykończeniowe. W dwóch budynkach zamontowano już ogrzewanie, w trzecim (C) odbędzie się to wkrótce.

Najbardziej zaawansowany jest budynek A, gdzie znajdować się będą sale lekcyjne z biblioteką. W poszczególnych pomieszczeniach trwa układanie posadzek,  ściany są malowane, trwa „podczepianie sufitów”. Zamontowano już wszystkie okna i drzwi.  W sanitariatach trwa układanie glazury.
W budynku B, gdzie znajduje się sala gimnastyczna i aula,  układane są  kafle na schodach, a lada dzień rozpocznie się wylewanie posadzki.  
W budynku C, w którym znajdują się m.in. pracownie przedmiotowe  na ukończeniu jest montaż stolarki okiennej i w najbliższych dniach zamontowane zostanie ogrzewanie.

 

800px 142053 wizyta na budowie szkoly jabloniowa

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Równolegle trwają prace na terenie wokół szkoły. Powstaje tutaj droga dojazdowa – czyli fragment tzw. Nowej Bulońskiej Południowej. Powstająca droga połączy centrum edukacyjne w ciągu ul. Nowej Bulońskiej (odcinek na południe od skrzyżowania z ul. Jabłoniową) z osiedlem Lawendowe Wzgórze. Obecnie – pod drogą wykonano już wszystkie niezbędne podziemne instalacje, a wykonawca przystąpił do wykonania podsypek nawierzchni. Planowany termin zakończenia prac to maj 2019 r.

800px 142057 wizyta na budowie szkoly jabloniowa

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Film z roboczej wizyty na budowie Centrum Edukacyjnego przy ul. Jabłoniowej

Łączny koszt inwestycji to ponad 80 mln zł.

Wykonawcą robót przy szkole jest Konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka Sp. z o.o. Bydgoszcz, a partnerem TB INVEST Sp. z o.o. Sp. k. Gdańsk