Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Linia tramwajowa Stogi

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 oznakowanie.jpg

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przystąpiła do realizacji zadania związanego z przebudową infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IVa.

 Realizacja inwestycji podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Natomiast ostatni odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża". W ramach inwestycji przebudowany zostanie również układ drogowy wraz z chodnikami, zjazdami i ciągami pieszo-rowerowymi. Dzięki realizacji tej inwestycji dojazd na plażę na Stogach będzie zdecydowanie przyjemniejszy i bardziej komfortowy.

Zakres zamówienia obejmuje:
a) przebudowę istniejącego torowiska tramwajowego wraz z budową nowego systemu odwodnienia torowiska (drenaż); przebudowę przystanków tramwajowych;
b) wykonanie sterowania i ogrzewania rozjazdów;
c) przebudowę istniejącego układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi;
d) budowę, przebudowę lub zabezpieczenie istniejących sieci: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, gazowej i ciepłowniczej;
e) przebudowę istniejącego przepustu na rowie melioracyjnym „Kanał K”;
f) przebudowę linii kablowych SN-15kV i nN-0,4kV i oświetlenia ulicznego;
g) przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej;
h) budowę i przebudowę sygnalizacji świetlnych na przebudowywanych skrzyżowaniach;
i) budowę kanału technologicznego;
j) przebudowę sieci teletechnicznych;
k) budowę monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR i systemu informacji pasażerskiej;
l) budowę budynku socjalnego i budynku socjalnego połączonego z toaletą publiczną;
m) rozbiórkę istniejącego budynku socjalnego;
n) budowę elementów małej architektury;
o) zagospodarowanie zieleni
p) docelową organizację ruchu.


mat. UM Gdańsk

Planowany termin zakończenia realizacji zadania to maj 2019 r.

 

 

Aktualizacja 21.11.2018 r.

Od piątku, 23 listopada w związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu prac przy przebudowie infrastruktury tramwajowej na Stogi, planowane jest zamknięcie torów tramwajowych. Dodatkowo od poniedziałku 26 listopada zamknięta zostanie ul. Stryjewskiego. Na odcinku od ul. Stryjewskiego do przystanku Stogi Plaża obowiązywała będzie komunikacja zastępcza.

  • ZMIANY W FUNKCJONOWANIU KOMUNIKACJI

Piątek 23.11, godz. 18  

Od piątku 23 listopada,  od godziny 18  do NIEDZIELI 25 LISTOPADA WŁĄCZNIE tramwaje będą kursowały wyłącznie do pętli na Przeróbce. Na trasie od Przeróbki do pętli Stogi Plaża kursowały będą autobusy komunikacji zastępczej T8, których trasa biec będzie ul. Sienną, Stryjewskiego i Nowotną.

Wydłużona trasa linii T8: Przeróbka (przystanek końcowy tramwajowy) – Lenartowicza – Sienna – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża – Nowotna – Stryjewskiego – Sienna – Lenartowicza – Przeróbka (przystanek początkowy tramwajowy).


Tramwaje linii 8 i 9 od poniedziałku 26.11 od pierwszych kursów porannych

Od poniedziałku, 26 listopada tramwaje LINII 9 będą kończyły kurs w pobliżu skrzyżowania ulic Stryjewskiego i Skiby. Tam zostanie umiejscowiony tymczasowy przystanek tramwajowy. W tym miejscu  pasażerowie będą przesiadali się do autobusów komunikacji zastępczej, które będą kursowały AŻ DO PĘTLI Stogi Plaża.


8: Jelitkowo – Zaspa – Jana z Kolna – Dworzec Główny – pętla Przeróbka.

9: Strzyża PKM – Wrzeszcz – Dworzec Główny – Przeróbka – Stogi przystanek „Zimna” (linia obsługiwana wyłącznie taborem dwukierunkowym).


Od przystanku Lessowa do przystanku Zimna ruch tramwajowy będzie odbywał się tylko po jednym torze.

 

Zmiana tras autobusów linii T8, 111, 158, 258 i N8 – od poniedziałku 26 listopada od godz. 9:

T8: Przeróbka (przystanek końcowy tramwajowy) – Lenartowicza – Sienna – Skiby  – Niska – Rozłogi -Nowotna – Stogi Plaża – Nowotna – Krucza – Sokola – Niska – Skiby - Sienna – Lenartowicza – Przeróbka (przystanek początkowy tramwajowy).

158 i 258: Wrzeszcz PKP - ... – Sienna – Skiby  – Niska – Rozłogi -Nowotna – Stogi Plaża – Nowotna – Krucza – Sokoła – Niska – Skiby - Sienna – ... – Wrzeszcz PKP; na ul. Niskiej i Rozłogach/Kruczej zostaną zlokalizowane dodatkowe przystanki.

111 i N8: Centrum - ... – Siennicka – Lenartowicza – Sienna –Falck-Polonusa – Tamka – Kłosowa – Sówki - ... – Górki Zachodnie; na ul. F-Polonusa i Tamka zostaną zlokalizowane dodatkowe przystanki. Uwaga! Na okres remontu torowiska autobusy linii 111 zostaną wycofane z ul. Bajki o zostaną skierowane przez ul. Lenartowicza – jak linia N8.


 

  • OBJAZDY DLA KIEROWCÓW

Od poniedziałku 26.11, godz. 9

W poniedziałek, 26 listopada planowane jest zamknięcie  jezdni ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ulicą Skiby. Nieprzejezdna będzie także ul. Nowotna, od ul. Stryjewskiego do ul. Kruczej.

Objazd w kierunku plaży wyznaczono ulicą Skiby, Niską, Rozłogi, Sokola i Kruczą.

W kierunku Górek Zachodnich kierowcy poruszać się będą ul. Falck Polonusa, Tamka i Kłosową.

Trasa będzie zamknięta co najmniej do końca lata 2019 roku. W tym czasie odbywać się będą prace związane ze zmianą nawierzchni drogi, przebudową  sieci gazowej, ciepłowniczej i kanału burzowego. Roboty odbywać się będą w rozproszonych punktach. Równocześnie trwać będzie instalacja nowych sieci teletechnicznych, oświetlenia i trakcji.

Apelujemy o ostrożną jazdę!

Stryjewskiego objazd 4 poprawki

 

 

 

 

Aktualizacja 09.11.2018 r.

Budzysza XI 1

Aktualizacja  27.09.2018 r.

Aktualnie na terenie inwestycji prowadzony jest demontaż słupów trakcyjnych i torowiska na wydzielonym odcinku ul. Nowotnej. W pierwszym odcinku na ul. Wosia Budzysza została zdemontowana ulica i wykonawca przystępuje do prac sanitarnych.

WosiaB IX 3 1

 

Aktualizacja  06.09.2018 r.

Od soboty (8 września) rozpoczyna się kolejny etap remontu torów tramwajowych na Stogach. W najbliższą sobotę rusza przebudowa torowiska na odcinku od ul. Kruczej do pętli tramwajowej Stogi Plaża. Oznacza to, że od pętli „Pasanil” do plaży na Stogach kursować będzie komunikacja zastępcza. Nie będzie utrudnień w ruchu samochodowym. Przebudowane zostanie torowisko wraz z pętlą tramwajową, a także ścieżka rowerowa.

Prace rozpoczną się na odcinku od ul. Kruczej do pętli tramwajowej Stogi Plaża.

W związku z prowadzonymi pracami tramwaje dojeżdżać będą do skrzyżowania ul. Nowotnej z Kruczą.
Dalej na odcinku ul. Nowotnej do pętli Stogi Plaża kursować będzie komunikacja zastępcza. Prowadzone prace nie będą powodowały utrudnień w ruchu samochodowym. Z uwagi na prowadzone prace zamknięta będzie również ścieżka rowerowa po lewej stronie linii tramwajowej w kierunku plaży. Piesi korzystać będą z chodnika wzdłuż ul. Nowotnej (prawa strona w kierunku plaży).

Przypomnijmy, że modernizacja torów na Stogach rozpoczęła się na początku lipca. W związku z tym, w dalszym ciągu prowadzone będą prace na ul. Budzysza – Stryjewskiego, na odcinku od ul. Kruczej do Trasy Sucharskiego.

pre1

 

 

pre2

Jak będzie funkcjonować komunikacja miejska od soboty 8 września?

Linie tramwajowe nr 3 i 8: trasy wszystkich kursów zostaną skrócone do pętli Stogi Pasanil wg nowych rozkładów jazdy.

Między Stogami Pasanilem a Stogami Plażą będą kursować autobusy linii 158 (258), których trasa z dotychczasowej pętli Stogi Zimna zostanie wydłużona aż do plaży.  Dodatkowo, w godzinach mniejszej częstotliwości funkcjonowania linii 158 (258), zostanie uruchomiona linia zastępcza T8 na trasie: Stogi Zimna – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża.

Uwaga: przystanek „Zimna” [1052], wspólny z tramwajowym, będzie miejscem przesiadek z tramwajów na autobusy linii T8.  Celem umożliwienia łatwego i komfortowego dojazdu, autobusy będą czekać na dojeżdżające do przystanku tramwaje do 3 minut – to maksymalne dozwolone opóźnienie odjazdu z przystanku „Zimna”.

Bilet jednoprzejazdowy

Zgodnie z uchwałą Rady Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład, pasażer, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju linii 3, może kontynuować podróż na tym samym bilecie autobusami linii 158 (258) lub T8 do pętli Stogi Plaża.

Przypominamy Modernizacja torów na Stogach rozpoczęła się na początku lipca. Obecnie prace prowadzone są na ul. Budzysza – Stryjewskiego na odcinku od ul. Kruczej do Trasy Sucharskiego.

 

Aktualizacja 5.09.2018 r.

 

SPOTKANIE INFORMACYJNE

Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące modernizacji linii tramwajowej na Stogach, które odbędzie się już w najbliższy czwartek (6.09.2018 r.) o godz. 17:00 w SP nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28.

Jestem z Gdanska Stogi 9

Zdjęcia ze spotkania informacyjnego w dniu 06-09-18

Wosia Sp 3

 

 

W ramach zadania został wykonany demontaż układu drogowego ul. Wosia Budzysza. Prowadzone są przygotowania do prac sanitarnych oraz do demontażu trakcji i torowiska.

 

DSC04300

 

 


Aktualizacja z dnia 3.08.2018 r.

Uwaga kierowcy! Zmiany w organizacji ruchu!

Na ul. Budzysza we wtorek, 24 lipca rozpoczął się pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach. Zaczynamy od remontu jezdni oraz ścieżki rowerowej przy ul. Wosia Budzysza. W związku z tym kierowcy będą poruszać się ulicą Sienną. Ruch tramwajowy przebiega bez zmian aż do września. Torowisko zostanie zamknięte po sezonie wakacyjnym.
Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpoczynamy od prac rozbiórkowych na odcinku ul. Wosia Budzysza: od zjazdu na wysokości ul. Siennej do ul. Stryjewskiego.


Aktualizacja z dnia 1.08.2018 r.

W związku z realizowaną inwestycją, wprowadzona została zamienna organizacja ruchu. Aktualnie na terenie budowy trwają prace związane z frezowaniem nawierzchni. W najbliższych dniach wykonawca przystąpi również do robót ziemnych.
Aktualizacja z dnia 18.07.2018 r.

Uwaga kierowco, rusza przebudowa linii tramwajowej na Stogach, zaczynamy od ul. Budzysza

We wtorek, 24 lipca rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach. Zaczynamy od remontu jezdni oraz ścieżki rowerowej przy ul. Wosia Budzysza. W związku z tym kierowcy będą musieli wybrać ulicą Sienną. Ruch tramwajowy będzie przebiegał bez zmian aż do września. Torowisko zostanie zamknięte po sezonie wakacyjnym.

Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpoczniemy od prac rozbiórkowych na odcinku ul. Wosia Budzysza: od zjazdu na wysokości ul. Siennej do ul. Stryjewskiego.Ruch samochodowy
Na czas prac ulica Budzysza zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Kierowcom zalecamy objazd przez ul. Sienną, która na czas prowadzenia robót będzie ulicą dwukierunkową.


Ruch tramwajowy
Tramwaje będą kursować bez zmian do września br. Roboty torowe rozpoczniemy po sezonie wakacyjnym.


Ruch pieszy
Ruch pieszy w obrębie prac odbywał się będzie po wyznaczonych tymczasowych chodnikach.


Taka organizacja będzie obowiązywać przez najbliższe miesiące. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować z wyprzedzeniem.

Aktualizacja, 8.06.2018 r.

Umowa na remont torów tramwajowych na Stogach podpisana!


W piątek, 8 czerwca podpisano umowę na jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Gdańsku - przebudowę infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Przetarg wygrało konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA i COALVI S.A. Wykonawca wyremontuje torowisko tramwajowe na Stogach do końca maja 2019 roku. Pierwsze roboty powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech tygodni.
Inwestycja podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje prace na ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli „Pasanil”. Ostatni fragment będzie realizowany ul. Nowotną, od ul. Kruczej do pętli „Stogi Plaża”.

Realizacja przewiduje nie tylko modernizację torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Aby mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej było wygodniej, wykonawca przebuduje także przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej. W ramach zadania zaplanowano również przebudowę układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, ścieżką rowerową i chodnikami. Wykonawca zmodernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

- Czas, w którym rozpoczynamy tę inwestycję, to czas tuż przed wakacjami. Na pewno czekają nas duże emocje i utrudnienia, ale z tym się liczyliśmy. Inaczej nie da się tego zrobić - ta inwestycja ma po prostu duży zakres. Być może jeszcze w czerwcu ruszymy z pewnymi pracami. Będziemy się też przygotowywać do zasadniczej zmiany, czyli zastąpienia tramwaju autobusami – zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Aktualizacja 30.03.2018 r.

W piątek, 30 marca komisja przetargowa ogłosiła informację o wyborze wykonawcy, który zrealizuje przebudowę infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Z uwagi na wartość inwestycji, po uprawomocnieniu wyboru wykonawcy, dokumenty przetargowe przekazane zostaną do kontroli Urzędu Zamówień Publicznych. Umowa na realizację robot podpisana zostanie dopiero po zakończeniu kontroli.


Aktualizacja 19.02.2018 r.
7 lutego poznaliśmy wykonawców ubiegających się o realizację robót w przetargu na przebudowę infrastruktury tramwajowej na gdańskich Stogach. W terminie złożono osiem ofert.

1. ZUE S.A. – 138 813 504, 84 zł
2. BUDIMEX S.A. – 152 246 293, 45 zł
3. Konsorcjum firm: MTM S.A. i RAJBUD Sp. z o.o. – 116 724 121, 05 zł
4. Konsorcjum firm: BALZOLA POLSKA Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones BALZOLA S.A. – 125 438 674, 97 zł
5. STRABAG Sp.z.o.o. – 115 501 490, 56 zł
6. Konsorcjum firm: COLAS RAIL Polska Sp.z.o.o i COLAS RAIL S.A.S – 122 774 711, 15 zł
7. Konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA i COALVI S.A. – 110 651 108, 18 zł
8. Konsorcjum firm: TOR-KAR-SSON Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa i WPRD GRAVEL Sp.z.o.o – 119 991 101, 91 zł

Komisja przetargowa sprawdza oferty pod względem formalno-prawnym. Po wyborze najkorzystniejszej, dokumenty przetargowe przesłane zostaną do kontroli Urzędu Zamówień Publicznych.

Aktualizacja 5.02.2018 r.

Z uwagi na pojawiające się pytania do przetargu, otwarcie ofert w postępowaniu przełożono na 7 lutego.

Aktualizacja 16.01.2018 r.

Planowane na 16 stycznia otwarcie ofert zostało przełożone na środę 31 stycznia.

Aktualizacja 1.12.2017 r.

29 listopada 2017 r. ogłoszony został przetarg na realizację zadania związanego z przebudową infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku, realizowaną w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa