Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Ogłoszono przetarg na szklenie rotundy w Parku Oliwskim

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Ogłoszono przetarg na szklenie rotundy w Parku Oliwskim

Od Wrzesień 16, 2019 09:15 aż Wrzesień 16, 2019 23:15
Wysłany przez Zespół Komunikacji Społecznej

W piątek (13.09) ogłoszono przetarg na dokończenie szklenia rotundy w Parku Oliwskim. Inwestycja ma zakończyć 9 miesięcy od podpisania umowy.

Ogłoszony przetarg dotyczy przeszklenia całego obiektu i montażu instalacji odgromowej. Ponadto Wykonawca będzie pielęgnował daktylowiec w czasie prowadzenia prac. Podczas prowadzonych robót i po rozwiązaniu umowy z pierwszym Wykonawcą, nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków czuwa botanik. Roboty związane ze szkleniem rotundy mają potrwać 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert przewiduje się 30 września.

Poprzedni przetarg na szklenie obiektu został unieważniony. Wpłynęła wówczas jedna oferta, która była zbyt wysokia. Firmy zajmujące się szkleniem obiektów nie przystąpiły do przetargu, gdyż zakres prac był zbyt szeroki i wykraczał poza ich specjalizację. Zdecydowano zatem o ograniczeniu zakresu robót. W nowym postępowaniu nie ujęto m.in. montażu monitoringu i sterowania okien czy budowy oczka wodnego.

Nowy wykonawca szklenia 

Projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. W tym celu opracowana została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.

Z uwagi na stopień zaangażowania robót oraz technologię szklenia, Zamawiający w porozumieniu z wykonawcą robót, zdecydował iż prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie  firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie, a umowa z pierwszym wykonawcą została rozwiązana.   

Co zmieni się w Parku Oliwskim?

Zakończyły się prace związane z wykonaniem budynku socjalno – technicznego, będącego II etapem rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się również ogólnodostępne, bezpłatne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny  do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni.

- Ponadto, jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć III etap  związany z przebudową  Oranżerii - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Co ważne, to właśnie z oranżerii będziemy przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180 letnia palma. Przetarg na przebudowę oranżerii ogłoszony zostanie po otwarciu ofert na oszklenie rotundy, a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku - dodaje szef DRMG.