Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie w Gdańsku - etap I

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

Ulica Podwale Przedmiejskie stanowi arterię przelotową, na całej swojej długości nie posiadała skrzyżowań umożliwiających przecięcie jej osi (z wyjątkiem ulic Pszennej i Szopy, biegnących pod wiaduktem).

Nie posiadała także przejść dla pieszych - komunikację i dojście do znajdujących się pomiędzy jezdniami przystanków tramwajowych zapewniają przejścia podziemne. Na ulicy Podwale Przedmiejskie występuje przede wszystkim lokalny ruch samochodów osobowych oraz ruch ciężki, związany z przejazdami samochodów ciężarowych i autobusów, którego wpływ na charakterystykę ruchu maleje, poprzez budowę dróg stanowiących alternatywny przejazd z wyłączeniem dzielnicy Śródmieście w Gdańsku oraz ograniczeniem tonażu wprowadzonego dla obszaru Śródmieścia.

Zakres zamówienia obejmował 3 elementy:

- Zadanie nr 1: Przebudowa sieci wodociągowo – kanalizacyjnych w ul. Chmielnej w Gdańsku;
- Zadanie nr 2: Przebudowa skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ulicą Chmielną;
- Zadanie nr 3: Przebudowa ul. Chmielnej, na odcinku od ul. Pszennej do ul. Spichrzowej.

Wykonawca: Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.
Czas realizacji: marzec - listopad 2018 r.
Koszt realizacji: ok. 16 mln zł

Widok przed rozpoczęciem zadania

DSC06175

Widok po zakończeniu realizacji zadania

PPrzedmiejskie Xa 12

Aktualizacja, 5.11.2018

W poniedziałek, 5 listopada udostępniono dla ruchu nowe przejście dla pieszych, które powstało podczas przebudowy ul. Podwala Przedmiejskiego. Dzięki utworzeniu naziemnego przejścia łatwiej jest pieszym dostać się na przystanek tramwajowy.

Piesi nie muszą już korzystać wyłącznie z podziemnych przejść, by przedostać się przez Podwale Przedmiejskie. Zakończyła się przebudowa tej ulicy, a co za tym idzie także utrudnienia dla kierowców.

Do połowy listopada potrwają jeszcze prace na skrzyżowaniu ul. Chmielnej z Podwalem Przedmiejskim. Ulica Chmielna pozostanie zamknięta od wysokości Podwala Przedmiejskiego do skrzyżowania z ulicą Spichrzową. Rozpoczęły się czynności odbiorowe, których zakończenie przewiduje się w połowie listopada.

PPrzedmiejskie XI 21

Aktualizacja 27-09-18

Na dwóch odcinkach ul. Chmielnej trwa układanie kostki kamiennej. Brygady prowadzą prace od strony Podwale Przedmiejskie do ul. Spichrzowej oraz w kierunku ul. Toruńskiej. Równolegle układana jest kostka chodnikowa na ciągach pieszych, regulowane są studzienki, rozpoczęto montaż słupków małej architektury.

Podwale 09 02

 

Aktualizacja 10-09-18

Na całym odcinku remontowanej ul. Podwale Przedmiejskie w obydwu kierunkach położona została nowa warstwa asfaltowa ścieralna. Kontynuowane są prace przy układaniu chodników. Na ul. Chmielnej prowadzone są przygotowywane do układania nawierzchni z kostki. Planowany termin zakończenie robót: koniec października 2018

PP IX 1

Aktualizacja 29.08.2018

Uwaga kierowcy! Utrudnienia na ul. Podwale Przedmiejskie

W związku z kontynuacją prac związanych z przebudową ul. Podwale Przedmiejskie od najbliższego piątku  planowane są zmiany w organizacji ruchu. W tym czasie na ul. Podwale Przedmiejskie (na wysokości Chmielnej) układane będą  warstwy nawierzchni bitumicznej.

  • Od piątku 31.08. (godz. 18)  do soboty 1.09 (godz. 18) – planowane jest zwężenie pasów ruchu w obu kierunkach na wysokości ul. Chmielnej. Ruch pojazdów będzie odbywał się po jednym wewnętrznym pasie ruchu.
  • Od soboty 1.09 (godz. 18) do niedzieli 2.09 (godz. 18) – planowane jest zwężenie pasów ruchu w obu kierunkach na wysokości ul. Chmielnej. Ruch będzie odbywał się po jednym zewnętrznym pasie ruchu.
  • Od  poniedziałku 3.09 (godz. 18) do wtorku 4.09 (godz. 18) - ruch pojazdów będzie odbywał się po jednym wewnętrznym pasie ruchu.
  • Od wtorku 4.09 (godz. 18) do środy 5.09. (godz. 6) – ruch pojazdów będzie odbywał się po zewnętrznym pasie ruchu.

Przebudowa Podwala Przedmiejskiego ruszyła w kwietniu 2018 roku. Koszt inwestycji to blisko 16 mln zł. Przekazanie drogi do użytku zaplanowano na październik bieżącego roku. Wykonawcą robót jest Firma Budowlano-Drogowa MTM SA.

Za utrudnienia przepraszamy i apelujemy o ostrożną jazdę.

PP VIII 1


Aktualizacja, 5.07.2018

Uwaga kierowcy!

Od poniedziałku, 9 lipca, od 6 rano zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu na ulicy Chmielnej. Ulica ta zostanie zamknięta od wysokości Podwala Przedmiejskiego do skrzyżowania ze Spichrzową. Zmiany te są związane z kolejnym etapem przebudowy Chmielnej w ramach inwestycji na Podwalu Przedmiejskim.

Do siedziby ZUS-u przy ul. Chmielnej dojdziemy jedynie pieszo. Dla kierowców natomiast zostanie wytyczony objazd przez ulicę Stągiewną i Motławską. Prosimy sprawdzać oznakowanie. Zmiany te potrwają około 2 miesięcy. W tym czasie zostanie ułożona nowa nawierzchnia. Przykryje ona zmodernizowaną sieć wodociągową, elektryczną oraz kanalizację deszczową.

Aktualizacja, 03.07.2018 r.

W ramach zadania układane są płyty chodnikowe, krawężniki, zatoki autobusowe. Na ul. Chmielnej trwają prace związane z siecią wodociągową, elektryczną oraz kanalizacją deszczową.

 

 

 
Aktualizacja, 28.06.2018 r.

Uwaga kierowcy! Rusza kolejny etap na Podwalu Przedmiejskim

Zmiana organizacji ruchu polegać będzie na zajęciu pasów zewnętrznych ul. Podwale Przedmiejskie, w rejonie prowadzonych prac, od skrzyżowania z ulicą Lastadia do ul. Pszennej. Zmiany dotyczyć będą zarówno relacji do centrum Gdańska, jak i do Elbląga. Utrudnienia związane są z koniecznością wykonywania zatok autobusowych, chodników znajdujących się wzdłuż ul. Podwale Przedmiejskie. Nowa organizacja ruchu wprowadzona zostanie w nocy z czwartku na piątek ( 28.06 na 29.06) i potrwa do sierpnia 2018 r.

Przepraszamy za utrudnienia i apelujemy o ostrożną jazdę.

Aktualizacja, 05.06.2018 r.

Zakończono zadanie związane z budową głównego kolektora sanitarnego. Na Podwalu Przedmiejskim nadal trwają prace rozbiórkowe starego układu drogowego, przebudowa wpustów kanalizacji deszczowej oraz układanie nowych elementów płyt chodnikowych oraz krawężników. Na przejeździe przez tory tramwajowe układane są płyty Strail.
Aktualizacja, 23.05.2018 r.

Obecnie na terenie budowy trwają prace rozbiórkowe. Wykonywana jest także pierwsza warstwa podbudowy drogi.

 Aktualizacja 19.04.2018 r.

Rusza przebudowa Podwala Przedmiejskiego! Od poniedziałku istotne zmiany organizacji ruchu.
W poniedziałek 23.04.2018 r. w związku z przebudową ulicy podwale Przedmiejskie zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

Na czym będą polegać zmiany?

1. Obie jezdnie ulicy Podwale Przedmiejskie zostaną zwężone do dwóch pasów ruchu. Zlikwidowany zostanie również bus pas na jezdni w kierunku Śródmieścia na odcinku od ul. Łąkowej do końca ( za ul. Kotwiczników)
2. Zamknięty zostanie przejazd przez torowisko, natomiast ruch tramwajowy w tym etapie zostanie utrzymany.
3. Z ulicy Chmielnej utworzona zostanie droga jednokierunkowa w relacji do ul. Spichrzowej z wyjazdem przez ulicę Spichrzową i Motławską
4. Utrzymane zostaną wszystkie relacje piesze w rejonie placu budowy

Taka organizacja potrwa planowo do września 2018 r.

Jedynie przez cztery dni, od 27 do 30 kwietnia zostanie całkowicie wstrzymany ruch tramwajowy. Obowiązywała będzie komunikacja zastępcza w relacji Węzeł UE – Stogi.
Za utrudnienia związane z realizacją robót przepraszamy, prosimy o wyrozumiałość i zachowanie ostrożności.Koszt inwestycji to blisko 16 mln zł. Ponad 12 mln to środki miejskie, w tym ok. 60 procent pochodzi z finansowania unijnego projektu. Pozostałe środki, ok. 4 mln zł pochodzą z GIWK-u. Wykonawcą jest firma MTM z Gdyni.

Aktualizacja 03.04.2018 r.

29 marca podpisano umowę na realizację robót związanych z przebudową ul. Podwale Przedmiejskie. Przekazanie Wykonawcy placu budowy planowane jest na środę 4 kwietnia. O planowanych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować z wyprzedzeniem.


Aktualizacja, 9.03.2018 r.

Przetarg na 1 etap przebudowy Podwala Przedmiejskiego rozstrzygnięto 7 marca. Inwestycja obejmuje przebudowę skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Chmielną, przebudowę sieci wodociągowo - kanalizacyjnych
w ul. Chmielnej w Gdańsku i przebudowę ul. Chmielnej w Gdańsku. W terminie złożono dwie oferty. Po analizie dokumentacji przetargowych uznano, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Firma Budowlano-Drogowa MTM SA. Jeśli procedury przetargowe przebiegać będą bez zakłóceń, prace mają zakończy się we wrześniu 2018 r.

Aktualizacja, 27.12.2017r.

W piątek 22 grudnia Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wysłała do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenie zamówienia na przebudowę Podwala Przedmiejskiego z ulicą Chmielną. Oferty na wykonanie zadania poznamy 2.02.2018 r.

Zakres zamówienia obejmuje 3 elementy:

- Zadanie nr 1: Przebudowa sieci wodociągowo – kanalizacyjnych w ul. Chmielnej w Gdańsku;
- Zadanie nr 2: Przebudowa skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ulicą Chmielną;
- Zadanie nr 3: Przebudowa ul. Chmielnej, na odcinku od ul. Pszennej do ul. Spichrzowej.

Ponadto przedmiot zamówienia obejmuje sporządzenie oraz wykonanie projektu docelowej organizacji ruchu dla drugiego zadania, jako elementu przejściowego do czasu realizacji pełnego zakresu przebudowy ul. Podwale Przedmiejskie. Termin otwarcia ofert przewidziano na 2.02. 2018 r. Jeśli procedury przebiegać będą zgodnie z harmonogramem, prace zakończą się w połowie września 2018r.

Aktualizacja, 18.12.2017 r.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska unieważnia zamówienie na przebudowę ul. Podwale Przedmiejskie w Gdańsku. Nowy przetarg, który przewiduje przebudowę skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Chmielną wraz z remontem sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, zostanie ogłoszony przed świętami Bożego Narodzenia. Decyzje dotyczące możliwości realizacji pozostałych zadań z unieważnionego zamówienia zapadną w styczniu 2018 r.

W postępowaniu przetargowym na realizację zadania „Przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie w Gdańsku” została złożona jedna oferta. Firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni oszacowała koszt wykonania zadania na niecałe 38 mln złotych (37 957 195, 52 zł). Gmina Miasta Gdańska przeznaczyła na realizację inwestycji 20,8 mln złotych i nie ma możliwości zwiększenia tej kwoty do wysokości ceny oferty.

Do końca przyszłego tygodnia DRMG planuje ogłosić nowy przetarg, który obejmować będzie:

- przebudowę skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Chmielną
- przebudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnych w ul. Chmielnej

Jeśli procedury przebiegać będą zgodnie z założeniami, prace zakończą się w połowie września 2018r. Decyzja w sprawie realizacji pozostałego zakresu zadania, który znalazł się w przedmiocie unieważnionego zamówienia, zapadnie na początku 2018 roku.

Aktualizacja, 8.12.2017r.

8 grudnia 2017 roku w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska odbyło się otwarcie ofert w przetargu nieograniczonym na przebudowę ul. Podwale Przedmiejskie w Gdańsku. Zamawiający przeznaczył na realizację zadania 20,8 mln złotych. W terminie wyznaczonym przez DRMG wpłynęła jedna oferta. Złożyła ją firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni, która oszacowała koszt wykonania zadania na niecałe 38 mln złotych (37 957 195, 52 zł). Decyzja w sprawie możliwości realizacji zadania zostanie podjęta przez władze miasta.

Aktualizacja 28.09.2017 r.
DRMG przesłała do Dziennika Urzędowego UE ogłoszenie przetargu nieograniczonego na realizację powyższego zadania. Otwarcie ofert przetargowych planowane jest na 9 listopada br.


Aktualizacja

Firma Highway w terminie umownym opracowała projekt dla zadania pn. Przebudowa i remont ulicy Podwale Przedmiejskie w Gdańsku (otwarcie skrzyżowań i wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych w celu ograniczenia efektu barierowego).


Aktualizacja

21 marca 2016 DRMG ogłosiła ponowny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla powyższego zadania. Najkorzystniejszą z 3 złożonych ofert przedstawiła firma Highway Piotr Urbański z miejscowości Banino. 19 kwietnia z wybraną firmą podpisana została umowa. Wykonawca na sporządzenie projektu ma czas do 30.09.2016 r.Aktualizacja 10.03.2016 r.

Postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla powyższego zadania zostało unieważnione. Cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a Zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty.

Aktualizacja 12.02.2016 r.

Z uwagi na znaczące zmiany w układzie drogowym, zlecono wykonanie Audytu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest to niezależna, szczegółowa i techniczna ocena cech przebudowywanej drogi, pod względem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wnioski z opracowanej analizy zostaną uwzględnione już na etapie prac projektowych. Obecnie, DRMG jest na etapie udzielenia zamówienia publicznego, mającego na celu wyłonienie audytora. Zaproszeni do opracowania wykonawcy na złożenie ofert cenowych mają czas do 15 lutego br., natomiast wybrany wykonawca na opracowanie audytu będzie miał 3 tygodnie