Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie w Gdańsku - skrzyżowanie z ul. Łąkową

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

Zakończyliśmy realizację inwestycji polegającej na przebudowie ul. Podwale Przedmiejskie i otwarciu skrzyżowania z ul. Łąkową. W ramach inwestycji przebudowano także sieć kanalizacji sanitarnej.

Inwestycja polegała na przebudowaniu skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową. Ponadto zostało utworzone przejście naziemne, zmodernizowany został także 250-metrowy odcinek Podwala. Oprócz wymiany nawierzchni, utworzone zostały pasy dla rowerzystów i wyremontowane zostałychodniki po obu stronach ulicy. Wykonawca przebudował także torowisko i perony tramwajowe, by  umożliwić dojście do przystanku Akademia Muzyczna.  Przewidziano wykonanie kanalizacji deszczowej, instalacji sanitarnej i wodociągowej.

Zamówienie dotyczy projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn.  „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”.

Wykonawca: Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A.
Termin realizacji: grudzień 2019 r. - lipiec 2020 r.
Koszt inwestycji: ok. 10 mln

Widok po zakończeniu realizacji zadania:

podwale3

Aktualizacja, 16.07.2020 r.

W czwartek, 16 lipca o godzinie 12 planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w pobliżu skrzyżowania ul. Łąkowej z Podwalem Przedmiejskim. Kierowcy będą mogli korzystać z dwóch pasów ruchu w obu kierunkach. Dotychczas obowiązywało zawężenie do jednego pasa. Docelowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona przed Jarmarkiem św. Dominika.

Aktualizacja, 02.07.2020 r.

Do soboty na jezdni w kierunku centrum prowadzone będę prace związane z ukladaniem ostatniej warstwy nawierzchni. Ruch na remontowanym odcinku odbywa się jednym pasem i mogą występować spore utrudnienia. Z uwagi na utrudnienia sugerujemy aby stosować alternatywne drogi.

Aktualizacja, 26.06.2020 r.

Obecnie trwa frezowanie lewoskrętów na skrzyżowaniu. Ułożono już warswy wiążące nawierzchni. W najbliższym czasie wykonana zostanie warstwa ścieralna na całym odcinku.

DJI 0788

Aktualizacja, 12.05.2020 r.

W pobliżu skrzyżowania z ul. Łąkową przebudowano torowisko. Na większości odcinka zakończono przebudowę chodników i krawężników. Sukcesywnie układane są warstwy nowej nawierzchni na kolejnych odcinkach zadania.

PodwPrzed 05 20 1

Aktualizacja, 4.05.2020 r.

Od środy 06.05.2020 r., nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej. W związku z zakończeniem prac związanych z przebudową skrzyżowania ulic Podwale Przedmiejskie z Łąkową, przywrócona zostanie obsługa Stogów i Przeróbki przez linie tramwajowe 8 i 9.

W związku z tym na linii autobusowej 111 nie będą już wykonywane dodatkowe kursy w relacji Dworzec Główny – Kłosowa. Linia 158 wraca do poprzedniego rozkładu jazdy. Na stałą trasę wróci również linia autobusowa T8.

Aktualizacja, 22.04.2020 r.

21 kwietnia rozpoczęła się rozbiórka torowiska na skryżowaniu ul. Łąkowej z Podwalem Przedmiejski. W kierunku Elbląga wykonano wszystkie chodniki wzdłuż trasy, zakończono prace izolacyjne na obiektach inżynieryjnych. Ponadto ułożono warswy wiążące jezdni na znacznej części zakresu. Ponadto przebudowano zatokę autobusową. W kierunku centrum Gdańska chodniki zostały wykonane w ok. 80 proc. Zakończono także prace przy przebudowie zatoki autobusowej.

PodwPrzedm 22 04 20 5

 

Aktualizacja, 17.04.2020 r.

Od wtorku 21.04.2020 r., na okres około 2 tygodni, wyłączony z ruchu zostanie układ torowiska. W tym czasie zgodnie z ustaleniami z ZTM będzie funkcjonowała komunikacja zastępcza. Perony autobusowe będą wyznaczone w miejscach przystanków tymczasowych funkcjonujących tak jak na chwilę obecną.  

Z uwagi na prowadzone prace na skrzyżowaniu ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Łąkową nastąpią zmiany na liniach 8, 9, 111 i T8,

TRAMWAJE

  • Linia 8

- tramwaje nie będą dojeżdżać do pętli „Przeróbka”. Linia 8 będzie funkcjonować do przystanku „Węzeł Groddecka” w śródmieściu Gdańska, trasą: Jelitkowo – Przymorze – Zaspa – Stocznia SKM – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Śródmieście SKM – Węzeł Groddecka. Powrót: Węzeł Groddecka – Urząd Miejski – Hucisko – Dworzec Główny i dalej stałą trasą linii do Jelitkowa.

  • Linia 9

- tramwaje nie będą dojeżdżać do krańca „Stogi Zimna”. Linia 9 będzie funkcjonować do przystanku „Węzeł Groddecka” w śródmieściu Gdańska, trasą: Strzyża PKM – Opera Bałtycka – Uniwersytet Medyczny – Dworzec PKS – Węzeł Groddecka. Powrót: Węzeł Groddecka – Śródmieście SKM – Brama Wyżynna – Dworzec Główny i dalej stałą trasą linii do pętli „Strzyża PKM”,

- linia będzie funkcjonować tylko w dni powszednie, w godz. ok. 4:30 – ok. 16:30.

AUTOBUSY

  • Linia zastępcza T8

- autobusy będą kursować na wydłużonej trasie – ze Stogów Plaży, przez Przeróbkę do Dworca Głównego.

- trasa w kierunku Stogów Plaży: Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Podwale Przedmiejskie – Siennicka - Lenartowicza – Przeróbka - Budzysza - Niska - Rozłogi - Nowotna - Stogi Plaża

- trasa w kierunku Dworca Głównego: Stogi Plaża - Nowotna - Rozłogi - Wrzosy - Skiby - Budzysza – Lenartowicza – Przeróbka – Siennicka – Podwale Przedmiejskie – Brama Wyżynna – Dworzec Główny

W dni powszednie w godzinach szczytu przewozowego, autobusy pojadą co około 5 minut, w pozostałych godzinach co około 8-10 minut, w godzinach wczesnoporannych i wieczornych co 15 minut. W soboty, niedziele i święta obowiązuje podstawowa częstotliwość co około 8-10 minut.

  • Linia 111

W dni powszednie w godzinach szczytu zostanie zwiększona częstotliwość kursowania do co około 10 minut. Zwiększona liczba kursów będzie obowiązywała tylko na tym najbardziej obciążonym odcinku, tj. między Dworcem Głównym a przystankiem „Kłosowa”.

 

Aktualizacja, 14.04.2020 r.

W kierunku Elbląga

Wykonane zostały wszystkie izolacje na tunelu pod ulicą Podwale Przedmiejskie oraz chodniki i obramowania jezdni, a także zatoka autobusowa wraz z peronem. Odtworzony został również wjazd w ul. Łąkową. Na pasie jezdni od strony torowiska Wykonawca robót rozpoczął prace związane z wykonaniem podbudowy i obramowania jezdni i przejazdu.

W kierunku Centrum

Wykonano obramowanie jezdni w kierunku ul. Łąkowej, układane są warstwy podbudowy na przystanku autobusowym, prowadzone są również prace związane z układaniem chodników i prawoskrętu, równolegle układane są warstwy podbudowy na ok. 40 metrowym odcinku skrzyżowania ulicy Podwale Przedmiejskie z  ul. Łąkową.

PodwalePrzedmiejskie 25

Aktualizacja, 20.03.2020r.

Na budowie kontynuowane są prace związane z przebudową skrzyżowania. Roboty wykonywane są m.in.na chodnikach i zatoczkach autobusowych.

PodwalePrzed 03 20 12

Aktualizacja, 10.03.2020 r.

Na terenie budowy na ukończeniu są prace związane z rozbiórką chodników. Na odcinkach Podwala Przedmiejskiego, które są objęte inwestycją trwa budowa krawężników  i układane są warstwy podbudowy chodników. Na ul. Łąkowej, oprócz rozbiórki krawężników i chodników, rozebrano fragmenty jezdni i rozpoczęto prace przy układaniu nawierzchni z kostki granitowej. Ponadto wykonywana jest izolacja tunelu dla pieszych.

PodwalePrzedmiejskie 03 20 25

Aktualizacja, 4.03.2020 r.

We wtorek, 10 marca o godz. 10 nastąpi zmiana w organizacji ruchu na Podwalu Przedmiejskim. Jezdnia w kierunku centrum zostanie zawężona na wysokości skrzyżowania z ul. Łąkową i ruch odbywać się będzie jednym pasem (podobnie jak w odwrotnym kierunku). Nie będzie możliwość wjazdu i wyjazdu z ul. Łąkowej.

Taka organizacja ruchu utrzyma się przez co najmniej tydzień. O kolejnych zmianach będziemy informować z wyprzedzeniem. Planowane terminy wprowadzenia zmian mogą ulec przesunięciu z uwagi na proces inwestycyjny. W rejonie prowadzonych robót prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Lakowa 04 03 20

Aktualizacja 21.02.2020

Od czwartku 27.02. od godziny 7 rano na ul. Podwale Przedmiejskie jezdnia w kierunku Elbląga zostanie zawężona na wysokości skrzyżowania z ul. Łąkową i ruch odbywać się będzie jednym pasem. Ruch w kierunku Centrum odbywać się będzie dwoma pasami.

Taka organizacja ruchu utrzyma się przez co najmniej tydzień. O kolejnych zmianach będziemy informować z wyprzedzeniem. Planowane terminy wprowadzenia zmian mogą ulec przesunięciu z uwagi na proces inwestycyjny. W rejonie prowadzonych robót prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

 

Podwale Lakowa 2

 

Aktualizacja, 14.02.2020 r.

W poniedziałek, 17 lutego, w godzinach porannych planowane jest zawężenie do dwóch pasów ruchu odcinka ul. Podwale Przedmiejskie w pobliżu skrzyżowania z ul. Łąkową. Zmiany będą obowiązywały na jezdni w kierunku Przeróbki, od ul. Kamienna Grobla do wysokości przystanków tramwajowych „Akademia Muzyczna”. Taka organizacja ruchu utrzyma się przez ok. 3-4 tygodnie. W tym czasie na wspomnianym odcinku nie będzie można poruszać się chodnikiem.

Lakowa Podwale

Aktualizacja, 7.02.2020 r.

W poniedziałek, 10 lutego wykonawca prac związanych z przebudową Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową wejdzie na teren budowy.  Termin realizacji to czerwiec 2020 r. 

 Aktualizacja, 20.12.2019 r.

20 grudnia podpisanow umowę na realizację zadania. Wykonawcą jest firma MTM S.A z Gdyni. Koszt inwestycji to ponad 10,3 mln złotych.