Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Aleja Armii Krajowej (Trasa W-Z) w Gdańsku

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Aleja Armii Krajowej wchodzi w skład gdańskiej trasy W-Z stanowiącej ciąg drogowo - uliczny łączący Obwodnicę Trójmiasta / droga krajowa nr S6 / z wylotem warszawskim /droga krajowa nr 7/W 1996r. została ukończona wschodnia część trasy W-Z tj. wylot ze Śródmieścia w kierunku Warszawy . Część zachodnia trasy W-Z o nazwie Aleja Armii Krajowej o długości łącznej 10 km, docelowo połączy Śródmieście z Obwodnicą Trójmiasta. Wtedy trasa W-Z połączy wschodnie tereny przemysłowe Gdańska, w tym Port Północny i Rafinerię z Obwodnicą Trójmiasta, a w dalszej przyszłości przez Obwodnicę z autostradą A-1.

W przedłużeniu Alei Armii Krajowej za Obwodnicą biegnie droga krajowa
w kierunku Żukowa, stanowiąca główny kierunek ruchu rekreacyjnego z Gdańska na Pojezierze Kaszubskie.

Do końca 1998 roku z części zachodniej trasy zrealizowano w układzie docelowym odcinek o długości 3,0 km od Śródmieścia do ul. Łostowickiej. W dniu 30 października 2000r. został przekazany do ruchu kolejny odcinek trasy o długości 2,0 km do ul. Jabłoniowej.Do zakończenia budowy trasy W-Z w kierunku zachodnim i uzyskania pełnego efektu pozostaje odcinek o długości 5,0 km od ul. Jabłoniowej do Obwodnicy Trójmiasta.