Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przebudowa linii tramwajowej Stogi

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

FE POIS poziom pl 1 rgb

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakończyła realizację zadania związanego z przebudową infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IVa.

 

Realizacja inwestycji podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmował ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczył ul. Stryjewskiego od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Natomiast ostatni odcinek obejmował ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża". W ramach inwestycji przebudowany został również układ drogowy wraz z chodnikami, zjazdami i ciągami pieszo-rowerowymi. Dzięki realizacji tej inwestycji dojazd na plażę na Stogach jest  zdecydowanie przyjemniejszy i bardziej komfortowy.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE >>>

Zakres zamówienia obejmował:
a) przebudowę istniejącego torowiska tramwajowego wraz z budową nowego systemu odwodnienia torowiska (drenaż); przebudowę przystanków tramwajowych;
b) wykonanie sterowania i ogrzewania rozjazdów;
c) przebudowę istniejącego układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi;
d) budowę, przebudowę lub zabezpieczenie istniejących sieci: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, gazowej i ciepłowniczej;
e) przebudowę istniejącego przepustu na rowie melioracyjnym „Kanał K”;
f) przebudowę linii kablowych SN-15kV i nN-0,4kV i oświetlenia ulicznego;
g) przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej;
h) budowę i przebudowę sygnalizacji świetlnych na przebudowywanych skrzyżowaniach;
i) budowę kanału technologicznego;
j) przebudowę sieci teletechnicznych;
k) budowę monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR i systemu informacji pasażerskiej;
l) budowę budynku socjalnego i budynku socjalnego połączonego z toaletą publiczną;
m) rozbiórkę istniejącego budynku socjalnego;
n) budowę elementów małej architektury;
o) zagospodarowanie zieleni
p) docelową organizację ruchu.


mat. UM Gdańsk


Główny serwis Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: www.pois.gov.pl
Elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej:http://www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci

Mechanizm zgłaszania potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych w wykorzystaniu środków unijnych:
Informacje szczegółowe: www.cupt.gov.pl
Formularz na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: www.mrr.gov.pl
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Starsze zdjęcia z budowy są dostępne pod linkiem >>>> Linia tramwajowa Stogi

Wykonawca robót: Konsorcjum: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones S.A. Oddział w Polsce, COALVI S.A. z siedzibą w Saragossie

Czas realizacji: czerwiec 2018 - styczeń 2021r.  

Koszt realizacji robót:  ok. 118 mln złotych

Widok po zakończeniu realizacji zadania:

 Aktualizacja, 2.02.2021 r.

29 stycznia nastąpił odbiór inwestycji. Wykonawca ma w obowiązku do kwietnia dokonać  napraw usterek wskazanych w dokumentacji odbiorowej.

Aktualizacja, 15.10.2020 r.

W nocy z czwartku na piątek (15/16.10.2020) około północy planowana jest zmiana w organizacji ruchu na ul. Siennej na Stogach. Ulica Sienna, od skrzyżowania z ul. Bajki do skrzyżowania z ul. Tamka, z ruchu dwukierunkowego ponownie stanie się drogą jednokierunkową w kierunku dzielnicy Stogi. Taka organizacja ruchu zostanie wprowadzona na stałe.

sienna mapa

Aktualizacja, 12.10.2020 r.

W poniedziałek, 12 października w godzinach porannych planowane jest otwarcie dla ruchu samochodowego ulic znajdujących się w centralnej części dzielnicy. Oprócz ul. Stryjewskiego otwarte zostaną wszystkie przyległe do niej ulice w tym Skiby, Zimnej, Wrzosy, Szpaki i Pawiej. Wprowadzona zostanie tu docelowa organizacja ruchu i obowiązywać będzie Strefa Tempo 30 km/h.

Obecnie wykonawca robót przygotowuje się do wprowadzenia docelowej organizacji ruchu w obszarze ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej na Stogach, gdzie prowadzone są prace wykończeniowe i porządkowe.

Do zakończenia i odebrania inwestycji pozostały roboty, które nie będą już powodowały większych utrudnień. Na ukończeniu są roboty przy budynkach socjalnych oraz na pętli tramwajowej Stogi, na której trwa jeszcze układanie bruku. Po udostępnieniu przejezdności na głównych ulicach, prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe.

Wykonawca robót będzie przeprowadzał również prace naprawcze tych elementów, które wymagają poprawy. Ewentualne prace wymagające wprowadzenia zmian w organizacji ruchu, z uwagi na funkcjonujący tramwaj, prowadzone będą w godzinach nocnych.

Umowa z wykonawcą prac, którego liderem jest Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. podpisana została w czerwcu 2018 roku. Koszt inwestycji to ok. 117 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach GPKM IV a i jest dofinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, dla którego instytucją zarządzającą jest CUPT.

Stogi 10 20 25

 

Aktualizacja, 11.10.2020 r.

W poniedziałek, 12 października w godzinach porannych planowane jest otwarcie dla ruchu samochodowego ulic znajdujących się w centralnej części dzielnicy. Oprócz ul. Stryjewskiego otwarte zostaną wszystkie przyległe do niej ulice. w tym ulice: Skiby, Zimną, Wrzosy, Szpaki i Pawią. Wprowadzona zostanie tu docelowa organizacja ruchu i obowiązywać będzie Strefa Tempo 30 km/h.

Obecnie wykonawca robót przygotowuje się do wprowadzenia docelowej organizacji ruchu w obszarze ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej na Stogach, gdzie prowadzone są prace wykończeniowe i porządkowe.

Do zakończenia i odebrania inwestycji pozostały roboty, które nie będą już powodowały większych utrudnień. Na ukończeniu są roboty przy budynkach socjalnych oraz na pętli tramwajowej Stogi, na której trwa jeszcze układanie bruku. Po udostępnieniu przejezdności na głównych ulicach, prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe.

Wykonawca robót będzie przeprowadzał również prace naprawcze tych elementów, które wymagają poprawy. Ewentualne prace wymagające wprowadzenia zmian w organizacji ruchu, z uwagi na funkcjonujący tramwaj, prowadzone będą w godzinach nocnych.

Aktualizacja, 9.09.2020 r.

W czwartek (10.09) po północy planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w dzielnicy Stogi. Zamknięty zostanie łącznik ul. Nowotnej z ul. Rozłogi. Jednocześnie udostępniony dla ruchu będzie odcinek ul. Nowotnej, od ul. Kruczej do ul. Stryjewskiego. Na tym fragmencie obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy, w stronę ul. Pawiej. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie co najmniej trzy dni.

Stogi Nowotna zmiany

Aktualizacja, 12.08.2020 r.

W piątek, 14 sierpnia ok. godziny 12.00 wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu w rejonie ul. Stryjewskiego, Skiby i Zimnej. Udostępniony zostanie przejazd przez skrzyżowanie ul. Stryjewskiego od strony ul. Siennej w kierunku ul. Skiby. Ruch na tym odcinku odbywał się będzie jednokierunkowo w kierunku ul. Wosia Budzysza i dalej ulicą Skiby. Wprowadzone zmiany nie dotyczą ruchu tramwajowego. Nie będzie możliwości przejazdu z ul. Zimnej w kierunku ul. Stryjewskiego. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do zakończenia robót. Z uwagi na prowadzone prace prosimy o zachowanie ostrożności, za niedogodności przepraszamy.

Stogi 11 08 20 szablon OpenStreetMap6

 

Aktualizacja, 10.08.2020 r.

Stogi sierpien 6Prace nadal koncentrują się na drugim odcinku inwestycji. Ułożono masy bitumiczne na skrzyżowaniach ul. Stryjewskiego z ul. Zimną i Pawią, co pozwoliło na uzyskanie na nich przejezdności, podobne prace trwają na skrzyżowaniu z ulicą Skiby. W ciągu ulicy Stryjewskiego prowadzone są intensywne prace nad wykonaniem podbudów oraz ułożeniem mas bitumicznych w jezdni. Trwa budowa peronu przystanku Pawia, w stronę pętli Stogi Plaża. Ułożone zostało torowisko na pętli Stogi. Na ul. Nowotnej trwają prace nad spoinowaniem kostki w torowisku, ułożono również warstwę wiążącą nawierzchni jezdni. 

Aktualizacja, 6.08.2020 r.

W poniedziałek, 10 sierpnia zostaną otwarte dwa skrzyżowania na Stogach. Od godzin porannych kierowcy będą mogli poruszać się w obu kierunkach na  skrzyżowaniach  ul. Stryjewskiego – z ul. Pawią i ul. Zimną. 

Stogi otwarcie 10 08

Aktualizacja, 13.07.2020 r.

Główny front robót skupia się obecnie na drugim odcinku inwestycji tj. na ul. Stryjewskiego. Trwają prace drogowe w obszarze skrzyżowania ul. Stryjewskiego z ul. Skiby, wykonawca robót przygotowuje skrzyżowanie do układania warstw bitumicznych jezdni oraz chodników. Na skrzyżowaniu z ul. Zimną wykonano betonowanie płyty na kolektorze deszczowym, trwają roboty drogowe pod budowę układu drogowego. Równolegle prowadzone są rozbiórki i przygotowanie terenu do układania warstw podbudowy na skrzyżowaniu z ul. Wrzosy. Na odcinku od ul. Hożej do ul. Pawiej rozpoczęto przygotowanie terenu pod chodnik, układane są również warstwy podbudowy pod prawą jezdnię, zakończono także spoinowanie kostki w torowisku. Jezdnia w okolicy ul. Pawiej jest przygotowywana do układania warstw bitumicznych nawierzchni, przystąpiono także do prac brukarskich. Na pętli Stogi (dawny Pasanil) zakończono utylizację gruntu, od strony wjazdu na pętlę wykonywana jest podbudowa pod torowisko i jezdnię. Natomiast od strony wyjazdu z pętli wykonawca przystąpił już do układania torowiska. W okolicy skrzyżowania z ul. Kruczą kontynuowane są prace związane z montażem barierek pomiędzy drogą rowerową a torowiskiem oraz przy uzupełnianiu podbudowy torowiska. Przy pętli Stogi Plaża trwają prace wykończeniowe. 

StogiTramwaj 07 20 18 1

Aktualizacja, 30.06.2020 r.

Z końcem czerwca ruszyły regularne kursy tramwajów na Stogi. Inauguracja zmodernizowanej linii miała miejsce na przystanku Stogi Plaża, a uświetnił ją przejazd zabytkowego tramwaju Ring. Prace na terenie dzielnicy potrwają jeszcze do końca wakacji. Do końca sierpnia wykonawca prowadzić będzie prace wykończeniowe na ukłdach drogowych. Poszczególne odcinki udostępniane będą w miarę postępu robót. Jeszcze w lipcu planowane jest udostępnienie dla ruchu skrzyżwań w okolicy ul. Pawiej i z ul.Zimnej. 

Stogi 12

Aktualizacja, 29.06.2020 r.

W nocy z poniedziałku na wtorek (29/30.06) planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na Stogach. O godz. 23.50 zlikwidowane zostanie „wahadło” na ul. Nowotnej. Ulica Nowotna, od ul. Kruczej do ul. Rozłogi będzie jednokierunkowa. Ruch pojazdów będzie poprowadzony ul. Rozłogi i ul. Kruczą. Ponadto wyjazd z marketu zostanie przeniesiony w dawne miejsce.

Zmiany w organizacji ruchu utrzymają się ok. miesiąca. O kolejnych zmianach informować będziemy z wyprzedzeniem.

Stogi mapa drogowa

Aktualizacja, 25.06. 2020 r.

Od 30 czerwca wznowione będą kursy tramwajowe w kierunku plaży Stogi.

Regularne kursy do pętli Stogi Plaża rozpoczną się od wtorku, 30 czerwca. Na Stogi wrócą tramwaje linii 8 i 9. Wszystkie kursy zajeżdżać będą na pętlę. Z uwagi na wciąż trwające prace budowlane, przystanek tramwajowy Stogi (przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej) w kierunku plaży jeszcze przez jakiś czas pozostanie nieczynny – pasażerowie proszeni są o korzystanie z bliskich przystanków sąsiednich Rozłogi lub Zimna.

Tramwaje linii 8 i 9 będą kursować z podstawową częstotliwością w godzinach szczytu co 10 minut. Ta częstotliwość  zostanie utrzymana również między szczytami na linii 8. Natomiast tramwaje linii 9 pojadą co 20 minut poza godzinami szczytu.

W soboty, niedziela i święta podwojona zostanie częstotliwość kursów na linii 8 w związku z prognozowaną dużą frekwencją w kierunku plaż w Jelitkowie i na Stogach. Tramwaje tej linii pojadą co 10 minut, a nie co 20 minut. Dodatkowo, wznowione zostanie kursowanie tramwajów sezonowej linii 68 na trasie z Łostowic Świętokrzyskiej do Stogów Plaży przez Chełm, Przeróbkę. Linia 68 będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta w godzinach ramowych 10.00-19.00 co 20 minut.

Wraz z uruchomieniem trasy tramwajowej na Stogi zawieszone zostanie funkcjonowanie autobusowej linii zastępczej T8. Linie autobusowe 158 i 258 nadal będą dojeżdżać do Stogów Plaży.
W zależności od sytuacji związanej z pandemią, planowane jest również kursowanie tramwaju zabytkowego 102Na na linii 8.

Aktualizacja, 10.06.2020 r.

Generalny wykonawca, firma Aldesa, deklaruje że jeszcze w czerwcu pojedziemy tramwajem na gdańskie Stogi. Linia zostanie udostępniona na całej trasie, od ul. Sucharskiego do pętli Stogi Plaża.

- Inwestycja tramwajowo - drogowa na Stogach jest inwestycją priorytetową dla władz miasta, zdajemy sobie sprawę z utrudnień jakie napotykają na co dzień mieszkańcy – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Ze swej strony dokładamy wszelkich starań, aby ten gruntowny remont dobiegł końca. Pierwszym, kluczowym elementem jest przywrócenie ruchu tramwajowego.

Obecnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe przystanków oraz bezpiecznych dojść dla mieszkańców. Równolegle prowadzone są prace związane z układaniem sieci trakcyjnej i przygotowywaniem torowiska, aby w połowie miesiąca mogły rozpocząć się pierwsze przejazdy techniczne linii tramwajowej. Jak deklaruje Aldesa regularne kursy do pętli Stogi Plaża powinny rozpocząć się do końca miesiąca. Udostępnione zostaną wszystkie przystanki, poza przystankiem przy ul. Pawiej (w kierunku plaży). Wszystkie kursy zajeżdżać będą na pętlę Stogi Plaża.  

Z uwagi na bardzo szeroki zakres przebudowy linii tramwajowej na Stogi obejmujący nie tylko linię tramwajową, przystanki, ale też istniejący układ drogowy wraz z całą podziemną infrastrukturą, prace na budowie trwają dłużej niż zakładał początkowy harmonogram. Wykonawca zapewnia, że wszystkie roboty zakończą się z końcem sierpnia, a we wrześniu rozpoczną się procedury odbiorowe inwestycji. 

Aktualizacja, 9.06.2020 r.

W związku z kolejnym etapem prac związanych z przebudową linii tramwajowej na Stogi, nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu. Roboty prowadzone będą w nocy z 10.06/11.06 w godz. od 19.30 do 4.00.

W tym czasie ruch samochodów na ul. Nowotnej, na krótkich odcinkach pomiędzy ul. Rozłogi a ul. Kruczą sterowany będzie ręcznie. Układane będą masy bitumiczne na jezdni. Wprowadzone zostaną również czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej.

Trasy linii 158, 258 i T8 zostaną skrócone do przystanku „Stogi Skiby” [9940]. Oznacza to, że autobusy nie dojadą na plażę Stogi. Przystankiem początkowym dla linii 158, 258 i T8 będzie przystanek „Stogi Skiby” [9939] przy ul. Wrzosy. Zmienione rozkłady jazdy zamieszczone zostaną na przystankach.

Aktualizacja, 14.04.2020 r.

Roboty koncentrują się na środkowym odcinku, gdzie budowane jest torowisko i układana jest kostka kamienna. Ustawiane są "bramki" podtrzymujące szyny i przygotowywane są kolejne etapy pod zabetonowanie płyty torowiska.  Jednocześnie na Pasanilu trwają prace przy budowie pomieszczenia socjalnego dla motornicznych.

Stogi 04 20 1

Starsze zdjęcia z budowy są dostępne pod linkiem >>>> Linia tramwajowa Stogi

Aktualizacja, 26.03.2020 r.

Trwają prace przy budowie ścieżki rowerowej i budowie chodnika pomiędzy ul. Kruczą i Rozłogi. Roboty koncentrują się na środkowym odcinku, gdzie budowane jest torowisko i układana jest kostka kamienna. Ustawiane są "bramki" podtrzymujące szyny i przygotowywane są kolejne etapy pod zabetonowanie płyty torowiska. Na ul. Wrzosy trwają prace sanitarne związane z kanalizacja deszczową. Jednocześnie na Pasanilu trwają prace przy budowie pomieszczenia socjalnego dla motornicznych.

StogiLT 03 20 50

Aktualizacja 11.03.2020 r.

W nocy z 11 na 12 marca (z środy na czwartek) ok. godz. 00:01, planowane jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu na ul. Nowotnej w rejonie ul. Rozłogi i ul. Kruczej.

Otwarty dla ruchu zostanie ok. 200 m odcinek ul. Nowotnej, od ul. Rozłogi do ul. Kruczej, na którym obowiązywać będzie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Zamknięte zostanie połączenie ul. Nowotnej z ul. Kruczą. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie przez okres ok. 2 miesięcy. O kolejnych zmianach będziemy informować z wyprzedzeniem. Wprowadzona zmiana w ruchu umożliwi wykonanie instalacji podziemnych w rejonie skrzyżowania Nowotna – Krucza.  

 Stogi 11.12 03 .2020

 

Czytaj więcej...