Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Budowa zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina zakończona

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Logo unijne Osowa 2

 

Budowa zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina.

Zbiornik Jaśkowa Dolina ma  pojemność 9261 m3. Założeniem budowy zbiornika było  czasowe zretencjonowanie i powrotne odprowadzenie wody z opadów nawalnych do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt jest zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

Zbiornik jest  podzielony na dwie części. Pierwsza  część stanowi piaskownik, gdzie nastąpi proces osadzania zawiesin i piasków dla ochrony zbiornika przed zamulaniem. Następnie woda będzie przelewać się do części dolnej zbiornika tj. zbiornika właściwego. Główna czasza zbiornika w części dolnej jest  zasilana wodami gruntowymi. Nadmiar wody jest  odprowadzany przelewem szczelinowym do koryta potoku Jaśkowego.

Otoczenie zbiornika pełni  funkcję rekreacyjną. Wykonano pomost widokowy na brzegu południowym, którego krawędź wychodzi  nad lustro wody. Na brzegu północnym powstał cypel, na którym wykonano altanę  oraz ławki parkowe. 

Wykonawca: Konsorcjum:  Przedsiebiorstwo  Produkcyjno-Usługowe BIMEL Sp. z o.o. Zakład Projektowo- Wykonawczy HABUD Sp. z o.o.

Termin zakończenia: listopad 2023 r.

Koszt: ok. 11 mln zł

Jaskowa

 

Widok przed rozpoczęciem zadania:

104196997 1123458894692338 8108026513675680446 n

Widok po zakończeniu realizacji zadania:

Zbiornik Jaskowa Dolina 22 11 23 57

Aktualizacja, 25.10.2023 r.

Zakończono układanie nawierzchni jezdni i drogi rowerowej.  Do wykonania pozostaną jeszcze prace na terenie już samego zbiornika: montaż altany (na podeście zbudowanym od strony ulicy) oraz ułożenie ścieżek o nawierzchni mineralnej

MicrosoftTeams image 265

Aktualizacja, 17.10.2023 r.

W nocy z 17 na 18 października, w godzinach 21 – 5 rano na górnym odcinku ul. Jaśkowa Dolina zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.

Zmiany spowodowane są koniecznością wykonania warstw podbudowy nawierzchni ścieżki rowerowej oraz jezdni w pobliżu  dolnej komory na wysokości budowanego zbiornika Jaśkowa Dolina.  Ruch będzie sterowany sygnalizacją świetlną. W środę, 18 października od godz. 5.00 przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy.

Aktualizacja, 11.10.2023 r.

W nocy ze środy na czwartek (11 na 12 października) w godzinach 21.00 – 5.00 rano na górnym odcinku ul. Jaśkowa Dolina zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.

Wprowadzenie zmian spowodowane jest koniecznością frezowania starej nawierzchni jezdni. Ruch będzie sterowany sygnalizacją świetlną. W czwartek, 12 października od godz. 5.00 przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy.

 

Aktualizacja, 9.10.2023 r.

W poniedziałek, po godz. 6 wprowadzono ruch dwukierunkowy na Jaśkowej Dolinie. Zgodnie z zapowiedziami, ul. Migowska pozostała drogą jednokierunkową.

Przejazd odbywa się będzie po tymczasowej nawierzchni. Prace drogowe związane z układaniem docelowej nawierzchni prowadzone będą przez najbliższe dwa tygodnie w godzinach nocnych i w weekendy. Część robót  drogowych wymusi kilkugodzinny powrót do ruchu wahadłowego sterowanego sygnalizatorami, bez konieczności objazdu ul. Migowską.  Prace te będą prowadzone w godzinach nocnych i w weekendy, gdy natężenie ruchu jest niewielkie.

Co istotne, ul. Migowska pozostała ulicą jednokierunkową. Ta ulica została odciążona ruchem z ul. Jaśkowa Dolina. Ruch odbywa się będzie od dzielnicy Piecki-Migowo w kierunku Wrzeszcza. Ulica Na Wzgórzu jest drogą dwukierunkową.

Zbiornik Jaskowa Dolina 10 10 23 17

Load More

Aktualizacja, 3.10.2023 r.

Od 2 października na ul. Jaśkowa Dolina i na ul. Migowskiej obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Na górnym odcinku w  kierunku dzielnicy Piecki – Migowo kierowcy poruszają się ul. Jaśkowa Dolina, natomiast w kierunku Wrzeszcza pojazdy korzystają z ul. Migowskiej. Ruch sterowany był sygnalizatorami, natomiast z uwagi na tworzące się korki, od 3 października, ok. godz. 12, do co najmniej piątku 6 października, w ciągu dnia (w godz. 7-19)  ruch będzie sterowany ręcznie. To rozwiązanie zostanie wprowadzone by upłynnić ruch w tej okolicy.

Za utrudnienia przepraszamy. W miarę możliwości sugerujemy by korzystać z alternatywnych dróg dojazdu.

mapka jaskowa migowska

Aktualizacja, 21.07.2023 r.

Z uwagi na trwające prace związane z wykonaniem komory i przyłączenia jej do sieci podziemnych przy zbiorniku, a także prace w jezdni na sąsiednim odcinku, które prowadzone są przez deweloperów,  zmiany w organizacji ruchu potrwają do końca sierpnia.

Zbiornik Jaskowa Dolina 19 07 23 4

Load More

Aktualizacja, 06.07.2023 r.

Obecnie kontynuowane są prace związane z wykonaniem komory kanalizacji w jezdni.

Zbiornik Jaskowa Dolina 05 07 23 18

Load More

Aktualizacja, 06.06.2023 r.

W ciągu ostatniego miesiąca wykonano studnię w ul. Jaśkowa Dolina oraz  odcinek kanalizacji deszczowej od zbiornika w kierunku komory. W najbliższym czasie planowana jest budowa komory w jezdni. Ponadto wykonywany jest pomost.

Zbiornik Jaskowa Dolina 06 06 23

Load More

Aktualizacja, 11.05.2023 r. 

Wzdłuż zbiornika montowane są barierki. Ponadto wykonywany jest pomost. Rozpoczęto prace związane z budową kanalizacji deszczowej w ul. Jaśkowa Dolina.

Zbiornik Jaskowa Dolina 09 05 23 6

Load More

Aktualizacja, 21.04.2023 r.

W piątek, 21 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkańców ul. Migowskiej, na którym przedstawiono planowane rozwiązanie zmian w ruchu na ul. Jaśkowa Dolina i ul. Migowskiej. Główne założenia planowanych na 29 kwietnia zmian to rezygnacja z ruchu autobusów i ciężarówek na ul. Migowskiej i uspokojenie ruchu w nocy, bowiem w godzinach 22.00-6.00 rano auta osobowe będą mogły korzystać z wahadła na ul. Jaśkowa Dolina. Ponadto zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców planowane są badania drgań. Temat ten był poruszany również na wcześniejszych spotkaniach, a planowane rozwiązanie jest wynikiem kompromisu pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców ul. Migowskiej, a możliwościami ze strony miasta.

W spotkaniu z mieszkańcami ul. Migowskiej, które odbyło się 21 kwietnia wziął udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Prezydent Piotr Grzelak poinformował, że 29 kwietnia zmieni się organizacja ruchu na ulicach Jaśkowa Dolina i Migowskiej oraz zgodnie z głównym postulatem mieszkańców ruch autobusowy i ciężarowy nie zostanie wprowadzony na ul. Migowską. Na poprzednich spotkaniach mieszkańcy wskazywali, że  obawiają się drgań powodowanych przez samochody o dużym tonażu. Te uwagi zostały uwzględnione w pracach nad przygotowaniem wariantów tymczasowej organizacji ruchu. Ponadto, wsłuchując się w sugestie zainteresowanych osób, zlecone zostaną badania drgań zarówno przed wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu i jak i w trakcie jej obowiązywania.

Na spotkaniu podkreślono, że decyzja dotycząca wariantu wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu została poprzedzona analizami ruchu i przepustowości, jak i kilkoma spotkaniami z  mieszkańcami.  Wybierając wariant tymczasowej organizacji ruchu uwzględniono część postulatów mieszkańców ul. Migowskiej oraz wzięto pod uwagę interesy wszystkich mieszkańców Gdańska. Podczas ostatnich tygodni brano pod uwagę różne warianty i kompromisowa opcja, która została przedstawiona mieszkańcom jest tą, która zdaniem specjalistów zapewni płynność jazdy i uwzględni większość ich oczekiwań.

W  sobotę, 29 kwietnia zostanie zmieniona organizacja ruchu polegająca na wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na ul. Migowskiej. Na wysokości budowanego zbiornika obowiązywał będzie ruch wahadłowy wyłącznie dla autobusów. Kierowcy aut osobowych będą poruszali się w dwóch kierunkach po ul. Migowskiej.  Na tej ulicy  nie przewiduje się, że wprowadzenia ruchu autobusów i ciężarówek. Projekt tymczasowej organizacji ruchu przewiduje  również wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na chodnikach po obu stronach jezdni.  Taka organizacja ruchu utrzyma się co najmniej do końca lipca.

- Zgodnie z postulatami mieszkańców, ruch aut będzie monitorowany przez przedstawicieli policji i Straży Miejskiej oraz inwestora.  Co ważne, w godzinach 22.00-6.00 rano na Jaśkowej Dolinie będzie odbywał się ruch aut osobowych na wahadle, sterowany sygnalizacją. To rozwiązanie pozwoli uspokoić ruch w nocy na ul. Migowskiej, co było jednym z postulatów mieszkańców  - mówiła Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu.

Ponadto na spotkaniu, 21 kwietnia przedstawiono informacje na temat planowanego remontu ul. Migowskiej.

- Zgodnie z deklaracjami z wcześniejszych spotkań przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na opracowanie projektu modernizacji ul. Migowskiej. Ta inwestycja w przyszłości znacznie poprawi stan drogi – poinformowała Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora z ramienia DRMG.

Zmiany w organizacji ruchu podyktowane są koniecznością realizacji zakresu robót związanych z przebudową sieci podziemnych, które znajdują się pod jezdnią. Szczegóły związane z kursowaniem komunikacji miejskie zostaną przesłane w osobnym komunikacie.

Aktualizacja, 15.03.2023 r.

W związku z kolejnym etapem robót związanych z budową zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina, w sobotę 18 marca  (między godz. 7.00 a 8.00)  zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Główne założenia zmian w ruchu:

- Wrzeszcz -  Piecki Migowo - dojazd ulicą Jaśkowa Dolina. Jadąc z Wrzeszcza w kierunku dzielnicy Piecki-Migowo, kierowcy będą korzystali z jednego pasa ruchu na wysokości budowanego zbiornika do ronda Pana Cogito

- Piecki-Migowo - Wrzeszcz -  dojazd ul. Migowską i Na Wzgórzu. Jadąc z dzielnicy Piecki-Migowo do Wrzeszcza, kierowcy i autobusy pojadą objazdem ul. Migowską, która stanie się jednokierunkowa i wjadą na Jaśkową Dolinę na skrzyżowaniu z ul. Na Wzgórzu

Na odcinku ok. 50 metrów na wysokości budowanego zbiornika kierowcy jadąc w kierunku Piecek-Migowa poruszać się będą po lewym skrajnym pasie ruchu. Jadąc w kierunku przeciwnym kierowcy będą korzystali z objazdu przez ul. Migowską, na której wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Ulicą Migowską poruszać się będą także pojazdy komunikacji miejskiej.  Taka organizacja ruchu utrzyma się co najmniej do końca czerwca 2023 r.

Jaskowa Dolina pas

Aktualizacja, 7.03.2023 r.

18 marca planowane jest wprowadzenie dużych zmian w organizacji ruchu na ul. Jaśkowa Dolina (na wysokości budowanego zbiornika retencyjnego) 

Główne założenia zmian w ruchu:

🔴 Wrzeszcz – Piecki Migowo dojazd ulicą Jaśkowa Dolina. Jadąc z Wrzeszcza w kierunku Moreny, kierowcy będą korzystali z jednego pasa ruchu.

🔴 Piecki Migowo – Wrzeszcz dojazd ul. Migowską i Na Wzgórzu. Jadąc z Moreny do Wrzeszcza, kierowcy i autobusy pojadą objazdem ul. Migowską, która stanie się jednokierunkowa i wjadą na Jaśkową Dolinę na skrzyżowaniu z ul. Na Wzgórzu.

🔴 Ruch pieszy i rowerowy będzie odbywał się wzdłuż zbiornika po zawężonej ścieżce

Objazdem pojadą także autobusy komunikacji miejskiej. Zmiany będą obowiązywały co najmniej do końca czerwca 2023.

Jakie prace będą wówczas wykonywane? 

Jest to jeden z końcowych etapów, który polega na połączeniu istniejącego kolektora kanalizacji deszczowej w ulicy Jaśkowa Dolina ze zbiornikiem. Wykonamy dwie budowle w ulicy Jaśkowa Dolina >> będzie to komora wlotowa i komora wylotowa z kanalizacji deszczowej. Te komory będą połączone ze zbiornikiem rurami o średnicy 1000 mm. Jest to rura o znacznych rozmiarach, przez co zmuszeni także jesteśmy usunąć zinwentaryzowane kolizje tych rur z siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną. Po wykonaniu komór będziemy musieli odtworzyć ulicę Jaśkową oraz ścieżkę rowerową i chodnik.

 

Aktualizacja, 24.01.2023 r.

Trwa układanie mikropali od strony jezdni. Jednocześnie trwają roboty związane z układaniem koszy gabionowych.

MicrosoftTeams image 130

Load More

Aktualizacja, 13.01.2023 r.

Trwają przygotowania do mikropalowania.

Zbiornik Jaskowa Dolina 13 01 23 2

Load More

 

Aktualizacja, 4.11.2022 r.

Od 7 do 11 listopada na wysokości budowanego zbiornika retencyjnego mogą występować punktowe zwężenia chodnika. Aby ominąć zamknięte fragmenty chodnika, piesi będą korzystali z drogi rowerowej.

Zbiornik Jaskowa Dolina chodnik

Aktualizacja, 18.10.2022 r.

Kontynuacja prac przy zbiorniku Jaśkowa Dolina

Gdańsk od lat inwestuje w ochronę przeciwpowodziową. Jednym z ważniejszych zadań, które wpłynie na poprawę zabezpieczeń infrastruktury przed nawalnymi deszczami jest realizowana budowa zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina.  Wykonaliśmy kolejny ważny etap robót, wycinką roślinności, które są niezbędne, by poprawnie wykonać konstrukcję zbiornika. W zamian nasadzonych zostanie 4 razy więcej drzew kilku częściach Gdańska. Wycinki obejmą 30 roślin, a nasadzone zostaną 122 drzewa.

W obrębie budowanego zbiornika retencyjnego,  zinwentaryzowano liczne drzewa samosiejki, a także drzewa uszkodzone i połamane przez wiatr, które porastają teren, a jednocześnie ograniczają wykonanie dalszych prac na tym zadaniu. W celu dokończenia zaawansowanych już robót związanych z budową zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina niezbędne jest usunięcie 30 sztuk drzew, które porastają skarpę budowanego zbiornika od strony ul. Jaśkowa Dolina.  Wycinka jest konieczna,  gdyż drzewa te kolidują z wykonaniem elementu palisady, która zabezpiecza skarpę przy budowanym zbiorniku.

Wybór technologii zabezpieczenia skarpy był poprzedzony analizami i to rozwiązanie uznano za najbezpieczniejsze dla przyszłego użytkowania zbiornika. Wycinka 30 drzew jest niezbędna, jednak w projekcie zminimalizowano liczbę drzew, które zostaną usunięte. Na usunięcie roślinności pozyskano niezbędne uzgodnienia.

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca na realizację wspomnianych wycinek będzie miał dwa tygodnie od dnia zawarcia umowy. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Nasadzenia 122 drzew

Co ważne, w zamian za 30 drzew w przyszłym roku nasadzonych zostanie 122 drzew. Nowa roślinność pojawi się w przy ul. Jaśkowa Dolina oraz wzdłuż al. Armii Krajowej. Przetarg na nasadzenia zastępcze zostanie ogłoszony w przyszłym roku.

Po wykonaniu wycinek możliwe będzie przystąpienie do wykonywania wzmocnienia nasypu drogowego, będącego jednocześnie skarpą zbiornika retencyjnego oraz w kolejnym kroku przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod jezdnią ul. Jaśkowa Dolina. Zakończenie robót planowane jest na III kwartał  2023 r.

 

Aktualizacja, 15.11.2021 r.

Prace związane z budową zbiornika są w trakcie realizacji. Do wykonania pozostały jeszcze dwa ważne elementy tej inwestycji. Fragment zbiornika znajdujący się u styku z jezdnią ul. Jaśkowa Dolina, w rejonie którego w trakcie wykopów napotkano na bardzo wysoki stan wód gruntowych. Uniemożliwiło to wykonanie umocnień brzegowych oraz budowę planowanego w tym rejonie tarasu widokowego. Przygotowujemy się do wzmocnienia nasypu drogowego, będącego jednocześnie skarpą zbiornika retencyjnego. Przed nami jeszcze przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod jezdnią ul. Jaśkowa Dolina. Do jej przebudowy będziemy mogli przystąpić dopiero po wykonaniu wzmocnienia skarpy. Prace te będą się wiązać z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu w tym obszarze.

 

 

Aktualizacja, 23.09.2021 r.

Skarpy są nadal wzmacniane. Kontynuowane są prace przy budowie koszy gabionowych.

ZbiornikJaskowaDolina 22 09 21 9

Load More

Aktualizacja, 27.07.2021 r.

Kontynuowane są prace przy wzmacnianiu skarp i układaniu koszy gabionowych. Ponadto budowane są ścianki szczelne pomiędzy zbiornikami.

ZbiornikJaskowaDolina 25 07 21 2

Load More

Aktualizacja, 8.06.2021 r.

Na terenie przyszłego zbiornika układane są kosze gabionowe. Ponadto powstają mury oporowe.

jas1

Load More

Aktualizacja, 5.05.2021 r.

Kontynuowane są prace związane z wykonaniem koszy gabionowych i prac ziemnych pod główną czaszę zbiornika. Ponadto budowane są ścianki szczelne od strony osiedla.

jas4

Load More

Aktualizacja, 25.03.2021 r.

Na terenie budowy kontynuowane są prace ziemne pod czaszę zbiornika oraz profilowanie skarp. Ponadto rozpoczęto wykonywanie koszy gabionowych.

jas5

Load More

Aktualizacja, 09.03.2021 r.

Wykonano ścianki szczelne oraz komory z grodzic stalowych. Trwają również prace ziemne: wydobywanie ziemi pod czaszę zbiornika oraz profilowanie skarp.

ZbiornikRetencJaskowaDolina 08 03 21 1

Load More


Aktualizacja, 15.02.2021 r.

Obecnie na terenie budowy trwa budowa ścianek szczelnych. Na dużej części placu budowy zostały one już wykonane.

jas1

Load More

Aktualizacja, 31.12.2020 r.

Teren został oczyszczony z zalegających w nim odpadów. Na placu budowy są już geodeci, którzy wykonują niezbędne pomiary.  Wykonawca prac czeka obecnie na dostawę materiałów budowlanych.

jasko1

Load More

Aktualizacja, 18.11.2020 r.

Podpisano umowę na realizację zadania. Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm, którego liderem jest firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „BIMEL” Sp. z o.o. Koszt inwestycji wyniesie ponad 9,5 mln złotych. Prace zakończą się w listopadzie 2021 r.

Aktualizacja, 4.09.2020 r.

Oferty w przetargu na realizację zadania poznaliśmy w piątek, 4 września. Łącznie wpłynęło 6 ofert. Na realizację zadania zabezpieczono 10 mln złotych.

  1. Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. – 10 789 560 zł
  2. Konsorcjum, lider: Poleko sp. z o.o. – 10 683 733,86 zł
  3. Eurovia Polska S.A. – 14 109 120,03 zł
  4. B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska – 9 949 992,92 zł
  5. Konsorcjum, lider: Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „BIMEL” Sp. z o.o. – 9 507 282,54 zł
  6. Konsorcjum, lider: Pros Poland – 12 850 000 z

Oferty są obecnie analizowane.

Aktualizacja, 16.06.2020 r.

Ogłoszono przetarg na realizację zadania, którego realizacja potrwa do listopada 2021 r. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 lipca.