Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Modernizacja wejścia do Portu Wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II – przebudowa szlaku wodnego na Motławie.

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

nabrzeze ue1

stamp

W ramach realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zrealizowała zadanie pn.: „Modernizacja wejścia do Portu Wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II – przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Przedsięwzięcie polegało na kompleksowej modernizacji istniejących nabrzeży Motławy zlokalizowanych na terenie Wyspy Spichrzów.
Zakres robót obejmował:


  • oczyszczenie dna,

 

  • roboty rozbiórkowe,

 

  • roboty kafarowe,

 

  • wykonanie konstrukcji nabrzeża wraz z wyposażeniem nabrzeża,

 

  • wykonanie nawierzchni i schodów na nabrzeże,

 

  • roboty sanitarne,

 

  • oświetlenie nabrzeża wraz z zasilaniem elektroenergetycznym,

 

  • monitoring,

Realizację zadania podzielono na dwie części.

Część I – Nabrzeże IX - stanowiące odcinek wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy. W wyniku realizacji powstała dwupoziomowa promenada w formie pomostu mola składająca się z 13 sekcji, o łącznej długości 258,65m. Główny ciąg pieszy wykonany jest na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości 2,5m n.p.m. Na promenadzie znajdują się także dwa obniżenia pomostu na wysokości 1,24m n.p.m. Pierwsze z nich posiada schody oraz rampę dla osób niepełnosprawnych, drugie natomiast zawiera obustronne zejście biegami schodowymi. Nawierzchnia pomostu wykonana jest z dębowego drewna. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej wykonane zostały schody. 

Część II – Nabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64m. Jest to nabrzeże typu oczepowego kotwionego mikropalami. Nawierzchnia nabrzeża ciągu spacerowego wykonana jest natomiast z kostki granitowej. 


W ramach realizacji zamówienia zarówno dla nabrzeża IX jaki i X zamontowane zostały elementy wyposażenia takie jak: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonane zostało również oświetlenie i kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.Wykonawca: Energopol – Szczecin S.A. 
Czas realizacji: grudzień 2012 r. - czerwiec 2014 r. 
Odbiór inwestycji: lipiec 2014 r. 
Koszt realizacji robót : 27,4mln zł 


Dofinansowanie: 85%- środki z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.