Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Otwarcie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

LoGoTyP

 Górki Zachodnie – rozbudowa portu jachtowego (I etap)

Zakończyliśmy prace związane  z rozbudową portu jachtowego w Górkach Zachodnich, przy ul. Przełom 22.

 Inwestycja związana z przebudową portu jachtowego została podzielona na dwa etapy. Zakończyliśmy  realizację I etapu inwestycji.  Dzięki inwestycji w porciemoże cumować ponad 180 jednostek pływających.  W ramach projektu powstała niezbędna infrastruktura portu jachtowego, na którą składają się żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający. Przebudowane zostaną także sieci wodociągowe, kanalizacyjne, deszczowe.

W zakresie zadania znalazło się także przebudowanie  nabrzeży „W”, „S” (w tym obejmującą wykonanie ścian oporowych - przeciwpowodziowych będących częścią nabrzeży), przebudowę nabrzeża (pomostu) „N” i pirsu „E”. Ponadto pomosty zostaną wyposażone w  pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe, postumenty oświetleniowe. 

Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji, w ramach programu  strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego. 

Wykonawca: NDI S.A.

Koszt: ok. 18,5 mln

Termin: wrzesień 2021 - grudzień 2022 r.

Wizualizacja obu etapów zadania (przetarg dotyczy I etapu)

Port Jachtowy

 Stan przed realizacją

PrzystanJachtowaGorkiZachodznie 11

 

Widok po zakończeniu realizacji zadania:

Przystan Gorki Zachodnie 310 01 23 18

 

Aktualizacja, 27.10.2022 r.

Prowadzone są ostatnie prace żelbetowe związane z wykonaniem nabrzeży, a także montaż wyposażenia w koła ratunkowe postumenty zasilania w wodę i energię elektryczną. Prowadzone są również prace związane z zagospodarowaniem terenu i nasadzeniami zieleni.

Przystan jachtowa Gorki Zach 26 10 22 13

Load More

Aktualizacja, 14.09.2022 r.

Obecnie na terenie budowy trwają prace żelbetowe kolejnych sekcji oczepów Pirsu E. Ponadto wykonano montaż pomostów pływających w basenie jachtowym,  a także  pływającego falochronu na wyjściu z portu. Równolegle trwają roboty wykończeniowe dotyczące wyposażenia nabrzeży wewnątrz basenu jachtowego. W części naziemnej prowadzone są roboty związane z utwardzeniem terenu  oraz towarzyszące temu roboty branżowe z zakresu instalacji elektrycznych (oświetlenie i zasilanie stanowisk cumowniczych), sanitarnych (instalacje deszczowe, kanalizacja i wyciągi) i teletechnicznych (instalacja informatyczna).

Load More

Aktualizacja, 10.08.2022 r

 

Aktualizacja, 27.05.2022 r.

Na terenie budowy trwają roboty żelbetowe związane z wykonaniem nabrzeża. Jednocześnie kontynuowane są roboty związane z budową instalacji sanitarnej i sieci elektrycznych i wodociągowych.

Load More

Aktualizacja, 23.03.2022 r.

Obecnie na terenie budowy trwają roboty kafarowe związane z pogrążaniem grodzic stalowych. Równocześnie trwają prace rozbiórkowe zarówno oczepów jak i samego nabrzeża.

 

Aktualizacja, 14.02.2022 r.

- Na terenie portu powstanie niezbędna infrastruktura – żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający – mówi Michał Zarzycki, koordynator zadania z ramienia Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.  - Wykonawca zadba także o wyposażenie nabrzeża w pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne. Teren zostanie oświetlony i zagospodarowany.

Obecnie prace koncentrują się na nabrzeżach, gdzie końca dobiegają prace rozbiórkowe i kontynuowane są roboty związane z wbijaniem ścianek szczelnych.

- Obecnie na budowie trwa pogrążanie ścianek na nabrzeżu N oraz na pirsie E. Prace prowadzone są z jednostek pływających przy użyciu wibromłotów oraz dźwigów kratowych. W tej chwili przymierzamy się do kotwienia ścianek na nabrzeżu W. Przymierzamy się równie do rozpoczęcia prac żelbetowych – mówi Piotr Gosch, kierownik robót z firmy NDI.

Montaż pływających pomostów planowany latem.

MicrosoftTeams image 11

Load More

Aktualizacja, 22.11.2021 r.

Trwają prace rozbiórkowe, które będą kontynuowane w najbliższym czasie.

PrzystanJachtowaGorkiZachodnie 17 11 21 11

Load More

Aktualizacja, 15.09.2021 r.

9 września została podpisana umowa na rozbudowę Portu Jachtowego Górki Zachodnie, natomiast 21 września nastąpi przekazanie terenu budowy. Umowa przewiduje realizację prac zarówno na lądzie, jak i na wodzie.Na realizację całego zakresu zadania wykonawca robót firma NDI S.A. z Sopotu będzie mieć 12 miesięcy. Koszt prac to ponad 18,5 miliona złotych. Dofinansowanie unijne wynosi 12 mln zł.

- Rozbudowa portu jachtowego w Górkach Zachodnich to kolejny projekt, który wpisuje się w program ożywienia i rozwoju turystyki wodnej – powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. -  Niedawno oddawaliśmy do użytku przystań przy ulicy Nadwiślańskiej, mamy cały pakiet projektów realizujących przystanie kajakowe w różnych punktach miasta, a w ramach PPP rozbudowujemy marinę na Szafarni, teraz przyszedł czas na Górki Zachodnie. Jest to projekt korzystający z dofinansowania unijnego, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

wizyta gorki zachodnie IX 2021 01

 

Prace lądowe

Wśród robót do realizacji „na lądzie” jest m.in. wykonanie ścian oporowych (przeciwpowodziowych), demontaż istniejącego żurawia i montaż nowego na nabrzeżu „S”. Wybudowany zostanie fragment kanalizacji sanitarnej od punktu odbioru ścieków do zbiornika bezodpływowego, fragment sieci energetycznej, kanalizacja kablowa oraz teletechniczna. Teren zostanie oświetlony, planowane jest także wykonanie nowej nawierzchni i trawników oraz małej architektury.

Działania na wodzie

Do zadań wykonawcy „na wodzie”  przewidziano rozbiórkę starych drewnianych pomostów i budowę nowych, pływających oraz falochronu. Prowadzone będę także m.in. roboty czerpalne w basenie portu jachtowego i akwenie Wisły Śmiałej. Planowane jest również  wykonywanie badań jakości czystości osadów dennych oraz urobku. Przebudowane zostaną  nabrzeża „W”, „S”, „N” oraz pirs „E”.

Wykonawca robót musi zadbać również o wyposażenie nabrzeża w tym m.in. pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne. Pojawi się też sprzęt ratowniczych i rampa dla osób niepełnosprawnych.

 

Aktualizacja, 14.05.2021 r.

W piątek, 14 maja poznaliśmy oferty wykonawców zainteresowanych realizacją pierwszego etapu rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich. Po zakończeniu prac, w porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek pływających. 

Zamawiający na ten cel przeznaczył 19,4 mln zł. O realizację zadania ubiega się ośmiu Wykonawców:

  1. ETP S.A. z Katowic - 27 785 700 zł
  2. Konsorcjum którego liderem jest Roverpol Sp. z o.o. wraz z Rover Maritime S.L. - Partner Hiszpania - 24 969 000 zł
  3. STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa - 26 411 621,24
  4. MELBUD S.A. z Grudziądza - 26 048 103,44
  5. Konsorcjum, którego liderem jest PROS POLAND SP. Z O.O. z Sopotu oraz ZPW H-BUD HIERONIM SZUKALSKI z Sopotu - 19 803 000 zł
  6. PORR S.A. z Warszawy - 23 414 242,85 zł
  7. NDI Spółka Akcyjna z Sopotu - 18 567 254,81 zł
  8. ERBUD S.A. z Warszawy - 19.493.519,14 zł

Komisja przetargowa przystąpiła do analizowania ofert pod względem formalno- prawnym. Wybrany w postępowaniu wykonawca na realizację tej inwestycji będzie miał 12 miesięcy, licząc od daty podpisania umowy.