Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - W przygotowaniu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Klonowa

 

Umowę na opracowanie dokumentacji projektowej trasy tramwajowej w ul. Klonowej podpisano z firmą Highway sp. z o.o. Rozstrzygnięcie przetargu było możliwe dzięki dołożeniu środków z budżetu miasta na ten cel. Początkowo na wykonanie projektu nowej linii tramwajowej zabezpieczono w budżecie miasta kwotę w wysokości 1,2 mln zł. Najniższa złożona oferta, opiewała na kwotę blisko 2 mln zł i ta właśnie została wybrana w postępowaniu przetargowym. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na grudzień 2024 roku.

Zapewnienie połączenia tramwajowego pomiędzy al. Grunwaldzką i dworcem Gdańsk Wrzeszcz w ciągu ul. Klonowej, wykreowanie placu miejskiego zagospodarowanego zielenią, elementami małej architektury, poprawa dostępności budowanego węzła integracyjnego Wrzeszcz to główne założenia dokumentacji. 

Projekt ma uwzględnić także kwestię przebudowy systemu odwodnienia i powiązania nowej infrastruktury z istniejącymi drogami. Biuro projektowe będzie musiało rozważyć możliwość etapowania inwestycji, w szczególności wydzielenie linii tramwajowej wraz z niezbędnym zakresem infrastruktury towarzyszącej.

250-metrowy odcinek torów tramwajowych będzie kluczowym rozwiązaniem, które pomoże upłynnić i zoptymalizować ruch tramwajów po uruchomieniu trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Część tramwajów zamiast jechać do pętli Strzyża (po bardzo intensywnie wykorzystywanym obecnie odcinku) będzie mogła kończyć bieg przy dworcu, co pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie taboru.